e-Devlet ile trafik cezası sorgulama nasıl yapılır? 2022

Türkiye’de bir vatandaş artık resmi işlerinin büyük bir çoğunluğunu internet üzerinden halledebiliyor. Açıldığı ilk günden beri e-Devlet, ülkemizde oldukça sık kullanılır hale geldi. Öyle ki bu yolla birçok resmi bilgiyi de elde edebiliyoruz. Bunlardan birisi de e-Devlet ile trafik cezası sorgulama. Peki bu işlem nasıl yapılır?

Adım adım trafik cezası sorgulama işlemi

Araç sürücüleri trafik cezalarını artık çok kısa bir işlemle sorgulayıp öğrenebiliyorlar. Bu işlem için öncelikle kişinin TC kimlik numarası ile e-Devlet şifresinin bilinmesi gerekiyor. Eğer işlemi gerçekleştirmek isteyen kişi e-Devlet şifresini almadıysa, en yakın PTT şubesinden alabilir. Tüm bu gerekenlere sahip olunduktan sonra aşağıdaki işlemler takip edilir.

  • İlk önce https://www.turkiye.gov.tr/ adresinden “T.C. Kimlik No” ile “e-Devlet Şifresi” bilgilerini girerek sistem açılır.
  • Ardından e-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra, sistemin arama motoruna “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama” yazıp arattırılır.
  • Açılan sayfada kişinin plakasına ait cezalar listelenir. Liste, son 1 yılı kapsar.
  • Ayrıca listede ceza üzerinde yaşanan indirim ya da gecikme zammı gibi ayrıntılar da mevcut.

Trafik cezasında indirim durumu

Trafik cezası ile karşı karşıya gelen bir kişi, cezasını indirimli ödeyebilir. Cezanın kesildiği günden itibaren 15 gün içinde ödeme yapılırsa, ödenmesi gereken ücrette yüzde 25’lik bir indirim oluşur. BU durumun tam aksine belirtilen süreçlerde ödeme yapılmazsa kesilen ceza ücretinde yüzde 5’lik bir artış olur.

Trafik cezası nasıl ödenir?

Sürücüye tebliğ edilmiş olan trafik cezası, anlaşmalı bankalar aracılığı ile ödenebilir. Bu ödeme işlemi, mobil bankacılık ile de gerçekleştirilebilir. Ayrıca PTT şubelerinden ya da vergi dairelerinden nakit olarak da ödeme işlemi gerçekleştirilebilir.

Trafik cezası sorgulama işlemini gerçekleştirdiniz mi? Görüşlerinizi yorumlar kısmından veya SDN Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorum yapın