e-Devlet ile Adli Sicil Kaydı Sorgulama ve Sildirme

e-Devlet, birçok resmi işlemi internet üzerinden gerçekleştirme imkanı sunar. Bu hizmet sayesinde kişiler, pek çok işlemi kolay bir şekilde hallederken zamandan da tasarruf ediyor. Günümüzde çeşitli nedenlerden dolayı kurum ve kuruluşlar için bazı belgelere gerekiyor. Adli sicil kaydı da bu belgeler arasında yer alıyor. Böylelikle de en çok merak edilen konulardan birisi e-Devlet Adli Sicil Kaydı sorgulama ve sildirme oluyor.

Özellikle iş başvurularında sicil kaydı büyük önem taşıyor. Bu nedenle de belgenin kolay bir şekilde alınması ve temiz olması gerekiyor. Ayrıca pek çok kişi adli sicil kaydına nasıl ulaşacağını da bilmiyor. Bu yazımızda da e-Devlet’ten adli sicil kaydı sorgulama ve sildirme işlemlerini açıkladık.

e-Devlet Adli Sicil Kaydı Sorgulama nasıl yapılır?

  • İlk olarak e-Devlet resmi internet sayfasına gidin ve kimlik doğrulama işlemini gerçekleştirin.
  • Karşınıza çıkan arama butonuna ‘Adli Sicil Kaydı Sorgulama‘ yazın ve arayın.
  • Sisteme giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan bilgilendirme ekranının altında yer alan kutucuğu işaretleyin ve işleme devam edin.
  • Daha sonra açılan sayfadaki nüfus bilgilerinizi girin. Bu sayfada belgenin neden istendiği, nereye verileceği gibi sorulara da yanıt vermeniz gerekiyor.
  • Sonrasında ise ‘Devam Et‘ butonuna basın.
  • Son olarak sicil kaydınıza dair bilgiler bir dosya şeklinde karşınıza çıkıyor. Dosyayı indirebilir, yazdırabilir ya da ekran görüntüsü alabilirsiniz.

Adli Sicil Kaydı Sildirme nasıl yapılır?

Bu kayıt her istenildiğinde silinmiyor. Silinmesi için belirli şartlar vardır. Bu şartlar gerekli şartların uygun olması gerekiyor. Şartlar uygun olduğu takdirde ise herhangi bir mağduriyetin oluşmaması için yasal prosedürler kapsamında sicil kaydı silme olanağı tanınıyor.

Aynı zamanda en çok merak edilen konulardan birisi de adli sicil kaydının e-Devlet üzerinden silinip silinmemesidir. Sicil kaydı, e-Devlet’ten direkt olarak silinmiyor. Sicil kaydı, koşulların gerçekleşmesiyle birlikte otomatik olarak silinir. Ancak bu süreç ve şartlar dışındaysanız bir başvuruda bulunmanız gerekiyor. Bunun için de “Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü“ne bir dilekçe vermelisiniz. Dilekçeyi direkt olarak elden verebileceğiniz gibi PTT aracılığıyla da postalayabilirsiniz.

Dilekçede başvuruda bulunan kişinin ıslak imzası görülmelidir. Aynı zamanda nüfus cüzdanı fotokopisi ve sabıka kaydı da aynı gün içerisinde teslim edilmelidir.

Yorum yapın