Dropbox şifremi unuttum, ne yapmalıyım?

Bir dosya barındırma hizmeti ve paylaşım ağı programı olarak 2007 yılında faaliyetlerine başlayan Dropbox, günümüzde 300 milyonun üzerindeki aktif kullanıcısıyla en popüler bulut depolama servislerinin başında geliyor.

Kullanıcıların sıklıkla tercih ettiği bu serviste bazı durumlarda şifre unutulması gibi can sıkan olaylar da meydana gelebiliyor. Eğer Dropbox şifremi unuttum, ne yapmalıyım gibi bir sorunuz varsa zaman kaybetmeden yazımıza geçelim…

Dropbox şifremi unuttum, yeni şifre nasıl alırım?

Her köklü uygulama ve serviste olduğu gibi Dropbox da şifresini unutan kullanıcılar için oldukça kolay bir şifre sıfırlama süreci sunuyor. Ancak bu noktada hesap oluştururken kullandığınız e-postanıza erişiminizin olması oldukça önemli.

Zira unuttuğunuz şifreyi değiştirmek istediğinizde platform e-posta hesabınıza şifre sıfırlama bağlantısı gönderiyor. Bu nedenle gereken adımları atmadan önce e-postanıza erişiminizin olduğundan emin olmanız gerekiyor.

Adım 1: Buradan Dropbox web sitesini açın.

Adım 2: Alt tarafta yer alan ‘’Şifremi Unuttum’’ seçeneğine tıklayın.


Şifremi unuttum seçeneğine tıklayın.

Adım 3: Platforma kayıt olurken kullandığınız e-posta adresini girin.


Hesabınızla ilişkili e-posta adresini girin.

Adım 4: E-postanıza gelen şifre sıfırlama bağlantısına tıklayın.

Adım 5: Kendinize güçlü ve unutmayacağınız bir şifre belirleyin.


Güçlü ve kolayca tahmin edilemeyecek bir şifre belirleyin.

Adım 6: İşlem tamamdır, şifrenizi başarıyla değiştirdiniz.

E-posta hesabınıza erişiminiz olduğu halde şifre sıfırlama bağlantısı almadıysanız, bir de spam klasörünü kontrol etmenizi öneririz. Zira bazı durumlarda şifre sıfırlama bağlantısı gelen kutusunun aksine spam klasörüne düşebiliyor. Eğer sıfırlama bağlantısı bu klasörde de yoksa, [email protected] adresini kişilerinize veya adres defterinize ekleyin ve yukarıda verdiğimiz adımlarını tekrardan uygulayın.

Bunun yanı sıra Dropbox hesabınıza koyacağınız şifrenin kolaylıkla tahmin edilemeyecek şekilde olmasında fayda var. Bu nedenle, “Bu kadar karışık şifre ile NASA’yı mı koruyacağız” demeyin. Bir gün koymuş olduğunuz karışık ve güvenilir şifreler mutlaka işinize yarayacaktır.

Yorum yapın