Doğalgaz aboneliği internetten nasıl yapılır? E-devlet

Günümüzde önemli bir yere sahip olan ihtiyaçlar arasında doğalgaz yer alıyor. Özellikle yaşam alanlarının ısınması ve yemek yapmak gibi temel ihtiyaçları karşılıyor. Bu nedenle de yeni bir eve taşınıldığı zaman akla ilk gelen şey doğalgaz oluyor. Bunun için de e-Devlet sizlere yardımcı oluyor. e-Devlet doğalgaz aboneliği sayesinde işlerinizi pratik şekilde halledebilirsiniz.

Önceden bu ihtiyacı karşılamak için bağlı olduğunuz doğalgaz dağıtım yerine özellikle girmeniz gerekiyordu. Ancak günümüzde dağıtım şirketine gitmeye gerek kalmadan internet aracılığıyla bunu halledebilirsiniz. Bu yazımızda da e-Devlet doğalgaz aboneliği için yapmanız gerekenleri anlattık.

e-Devlet doğalgaz aboneliği nasıl yapılır?

e-Devlet üzerinden doğalgaz abonelik başvurusu, kurumun talebine göre Bilgilendirme ve Onay, Sorgulama Yöntemi, Abonelik Yeri Sorgulama, Başvuru Formu, Ön İzleme, Sözleşme Onayı ve İşlem Sonucu olmak üzere 7 aşamada tamamlanır. Kolaylık sağlayan bu hizmetle birlikte kişiler, zamandan da tasarruf ediyor. Bu işlemi gerçekleştirmek için yapmanız gerekenler şu şekilde:

  • Adım 1: # İlk olarak e-Devlet resmi internet sayfasına girin.
  • Adım 2: # Daha sonra karşınıza çıkan sayfada sağ üst köşede yer alan ‘Giriş Yap’ kısmına tıklayın. T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresini girerek giriş yapın. Eğer kimlik doğrulama yapmadıysanız bu doğrulamayı yapmanız gerekiyor. (Henüz bir e-Devlet şifresine sahip değilseniz size en yakın PTT şubesine giderek bir e-Devlet şifresi edinebilirsiniz.)
  • Adım 3: # Giriş yaptıktan sonra e-Devlet ana sayfasının en üstünde yer alan arama kısmına bulunduğunuz bölgedeki görevli doğalgaz dağıtım şirketinin adını yazın.
  • Adım 4: # Çıkan seçeneklerden ‘Abonelik Sözleşmesi Başvurusu’ yazısını seçin. Eğer doğalgazınızı kapattıracaksanız ‘Abonelik Sözleşme Feshi Başvurusu’ seçeneğiniz seçmeniz gerekiyor.
  • Herhangi bir başvurunuz bulunmuyorsa sağ köşede yer alan ‘Yeni Başvuru’ seçeneğine tıklayın.
  • Daha sonra karşınıza çıkan sayfada sizden istenilen bilgileri girerek işlemi devam ettirin.
  • Adım 5: # Son olarak da işleminizi onaylayarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Bu işlem yalnızca tarayıcı üzerinden değil, e-Devlet mobil uygulamasından da yapılıyor. Bunun için de yapmanız gereken tek şey telefonunuza e-Devlet mobil uygulama indirmek. İndirdikten ve giriş yaptıktan sonraki adımlar yukarıda da belirtildiği gibidir.

Aynı zamanda e-Devlet doğalgaz aboneliği başvurusunda yer alacağınız konutta kiracıysanız kira kontratını tek dosya halinde yüklemeniz gerekiyor. Aynı şekilde mal sahibiyseniz de tapu senedinizi yüklemeniz gerekir.

Yorum yapın