Daha önce yayınlanmamış onlarca yıllık iki oyun, internetteki bir açık artırmada ortaya çıktı

Video Oyun Tarihi Vakfı’ndan (Video Game History Foundation) Frank Cifaldi’nin bir tweet’ine göre, son derece nadir iki “yayınlanmamış, türünün tek örneği, asla dijitalleştirilmemiş” Nintendo NES oyunu eBay’de satışa çıktı. Battlefields of Napoleon (Napolyon’un Savaş Alanları) olarak adlandırılan oyun bunlardan biri ve yalnızca Japonya’da piyasaya sürülmüştü. Diğeri ise Nintendo Power Glove için şimdiye kadar geliştirilmiş birkaç oyundan birinin demosu gibi görünen, Rare’den bir kartuş.

eBay’deki Battlefields of Napoleon ilanına göre, oyun “The Learning Company 1998’de Brøderbund’u satın aldıktan ve ardından tarihi varlıkların çoğunu attıktan sonra bir çöplükten kurtarıldı.” Bu parçaların arasındaki diğer öğeler, bir geliştirme panosunda WATA sertifikalı bir prototip ve iki ek CHR ROM’u ve aynı zamanda orijinal ambalaj tasarımını da içeriyor.

Hatta, ROM’lar, panolar ve ambalajlar muhtemelen nihai üretim için hazırlanmıştı, ancak bir nedenden dolayı hiçbir zaman İngilizce olarak piyasaya sürülmedi. Cifaldi tarafından gönderilen bir tweet’te, “Baskı için Nintendo’ya gönderilecek gerçek dosyalarla birlikte geliyor! Bunları kullanarak mükemmel dijital versiyonlar yapabiliriz” deniliyor. Tekliflerin tamamlanması için kısa bir süre daha var, ancak satış fiyatı şimdiden 7.000 dolara dayanmış durumda.

Napolean WATA dereceli olduğu için, kodun zaten gözden geçirildiği anlaşılabiliyor, bu nedenle teknik olarak “daha önce dijitalleştirilmemiş” olduğu tam olarak doğru değil. Cifaldi’nin belirttiği üzere, kod ancak satın alan kişi tarafından yayınlanabilir: “Yeni sahibi izin vermedikçe onu çevrimiçi hale getiremeyiz. Ama bu yeni sahibi biz olursak [Video Oyunu Tarih Vakfı] kesinlikle buna izin vereceğiz.” Bu (son derece karmaşık) oyunun nasıl çalıştığını görmek için, RndStranger’ın YouTube videosuna göz atabilirsiniz.

Diğeri ise “CES ÖRNEĞİ: Lütfen RARE COIN-IT INC’e iade edin” (SAMPLE: Please return to RARE COIN-IT INC) olarak etiketli bir ürün. eBay açık arttırmasına göre, Nintendo için çok sayıda oyun geliştiren geliştirici Rare tarafından “Mattel Power Glove için tasarlanan ‘Scanner‘ adlı oyunun 1 bölümlü prototip demosu. Liste, satıcının kocasının oyun tasarımcısı olduğunu söyleyerek devam ediyor ve perakende ortamında test edildiğini ve oynanabilir olduğunu ekliyor.

Cifaldi, bunları gelecek nesiller için video oyunlarını korumaya adamış, kar amacı gütmeyen Video Oyun Tarihi Vakfı için satın almaya çalışıyor. Ancak, yüksek fiyatlar vermek zorunda oldukları için kuruluşun bunları satın almak için biraz yardıma ihtiyacı olduğunu söylüyor.

Yorum yapın