“BOE faizleri kriz öncesi yüksek seviyelere çıkarmayacak”

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, faiz oranlarının muhtemelen finansal kriz öncesinde görülen yüksek seviyelerin altında kalacağını söyledi ve İngiltere Merkez Bankası’nın otuz yılın en hızlı artış serisinin sona yaklaştığına dair son ipucunu verdi.

Bailey, ayrıca faiz kararlarının küresel bankacılık sistemini vuran krizden etkilenmeyeceğini söyledi ve İngiltere’nin finansal piyasalardaki fırtınayı atlatacağına olan güvenini dile getirerek Faiz oranlarını belirleyenlerin enflasyonla mücadeleye odaklanacaklarını söyledi.

Bailey’nin yorumları, SVB Financial Group’un Birleşik Krallık biriminin kurtarılmasına rağmen BOE’nin kilit borç verme oranını geçen hafta çeyrek puan artırarak 2008’den bu yana en yüksek seviye olan yüzde 4,25’e çıkardıktan sonra yaptığı açıklamalara dayanıyor.

Bailey, İngiltere bankacılık sisteminin daha fazla şoka dayanacak kadar “dayanıklı” olduğunu ve yetkililerin sıkıntıya giren kurumlar için doğru araçlara sahip olduğunu söyledi. Bu, BOE’nin düzenleyicilerinin ortaya çıkan karışıklıkları giderebileceği ve Para Politikası Kurulu’nun enflasyonu çift haneli rakamlardan yüzde 2 hedefine indirmek için çalışacağı anlamına geliyor.

Yorum yapın