Binance kışı atlattı mı?

CFTC davasıyla gündemde olan Binance ve Kurucusu Changpeng Zhao (CZ) için geride bıraktığımız 5 ay oldukça hareketli geçti.

6 Kasım’da CZ’nin, şirketin elindeki tüm FTT’yi (FTX platformunun jetonu) satacağını açıklamasıyla patlak veren FTX krizinin akabinde CZ önce, FTX’i satın almayı planladıklarını açıkladı, ardından yanlış kullanılan müşteri fonları ve ABD’deki soruşturma iddiaları sebebiyle FTX’i satın almaktan vazgeçti.

CZ’nin bu açıklamasından sonra krizin derinleşmesiyle birlikte 11 Kasım’da FTX Group, ABD’de iflas işlemlerini başlattığını ve CEO Sam Bankman-Fried’in görevinden istifa ettiğini duyurdu.

Yaşanan gelişmelerin ardından CZ, kripto piyasasının FTX krizinden olumsuz etkilenmesiyle bir ‘sektörel kurtarma fonu’ üzerinde çalıştığını açıkladı.

16 Aralık’ta Binance’in ABD’deki alt şirketi Binance US, iflas eden Voyager Digital’ın varlıklarını yaklaşık 1 milyar dolara satın alacağını açıkladı. 20 Aralık’ta ise Tokocrypto alımını tamamlamasının ardından çalışanların yüzde 58’ini işten çıkardı.

24 Mart’da Binance, spot alım-satım işlemlerini geçici olarak askıya aldı.

Son olarak 27 Mart’ta ABD’de Emtia Vadeli İşlem Komisyonu (CFTC) Binance’e düzenlemeleri ihlal ettiği gerekçesiyle dava açtı. Davadan bir gün sonra Voyager Digital’in, Binance’a satışı mahkeme tarafından durduruldu.

Yorum yapın