Banka hesap sorgulama nasıl yapılır? [e-Devlet ile]

Günümüzde e-Devlet sayesinde yüzlerce farklı işlemi devlet kurumlarına gitmeye gerek kalmadan internet üzerinden gerçekleştirebiliyoruz. Bu kapsamda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), 2020 yılının içerisinde Türkiye vatandaşlarının e-Devlet üzerinden banka hesap sorgulama işlemi yapmasına olanak sağlamaya başladı.

Milyonlarca kişinin işine yarayan bu özellik, kullanıcıların Mevduat/Katılım Fonu hesaplarının olduğu bankaları sorgulamasını sağlıyor. Bu işlemi nasıl yapacağı hakkında bilg sahibi olmayanlar için e-Devlet ile banka hesabı sorgulama rehberi oluşturduk. İşte yapmanız gerekenler!

e-Devlet üzerinden banka hesap sorgulama işlemi

  • Adım 1: Buraya tıklayarak veya “turkiye.gov.tr” adresini tarayıcınıza girerek e-Devlet sitesine gidin ve kimlik bilgilerinizle giriş yapın.
  • Adım 2: Diğer Kurum Portalları seçeneğine tıklayın.
  • Adım 3: Karşınıza çıkan kurum listesinde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu‘nu seçin.
  • Adım 4: Mevduat/Katılım Fonu Hesabı Bulunan Banka Sorgulama seçeneğine tıklayın. 
  • Adım 5: Bilgilendirme yazısını okuyup kabul ettikten sonra Devam Et’e tıklayın.

Devam et seçeneğine tıkladıktan sonra karşınıza çıkan ekranda, Mevduat/Katılım fonu hesabınız bulunan bankaların listesi çıkacaktır. Bu liste üzerinden herhangi bir işlem yapmak mümkün değil. Eğer bu hesaplara dair daha detaylı bilgiler edinmek isterseniz, bankaların kendi online servisleri üzerinden işlem yapmanız gerekecektir.

Gördüğünüz üzerebu işlemi yapmak, son derece basit. Size gösterdiğimiz adımları takip etmenin yanı sıra, e-Devlet’te yer alan arama çubuğuna doğrudan “banka hesap sorgulama” kelimelerini yazabilirsiniz. Ardından, hemen alt kısımda çıkan BDDK’ya ait Mevduat/Katılım Fonu Hesabı Bulunan Banka Sorgulama seçeneğine tıklamanız gerekmektedir.

Bu sorgulama işlemi ne kimlerin işine yarar?

e-Devlet üzerinden banka hesap sorgulama işlemi, sadece bilgilendirme amaçlı dahi olsa bugün yüz binlerce kişinin işlerini son derece kolaylaştıran unsurlardan biri. Elbette bu kişilerin başında, hangi bankada hesabı olduğunu bilmeyen veya herhangi bir bankaya borcu olduğunu unutan insanlar geliyor.

Ayrıca bu sorgulama işlemi, varislerin de işine bir hayli yarayabiliyor. BDDK’nın açıklamalarına göre varisler, murislerinin banka hesaplarını e-Devlet üzerinden sorgulayabiliyorlar.

Tabii tüm bu sorgulama işleminin, sadece bilgilendirme amaçlı olduğunu ve resmi belge niteliği taşımadığını da belirtelim. BDDK, yaptığı bir açıklamada e-Devlet’ten çıkan sonuçlar ile banka kayıtları arasında çelişki oluştuğu takdirde banka kayıtlarının esas alınması gerektiğini belirtiyor.

BDDK ve e-Devlet’in ortaklaşa sunduğu bu özellik hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında veya SDN Forum‘da bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Yorum yapın