Ata Yatırım’dan 12 aylık BIST-100 tahmini

Ata Yatırım, strateji raporunu yayımladı. Şirket daha önce yüzde 30 yukarı yönlü olarak belirlediği 12 aylık endeks hedefini revise ederek 4 bin 800’den 6 bin 800’e yükselmesini beklediklerini belirtti. Raporda yaşanan yüksek enflasyon göz önüne alındığında potansiyel seviyelerde risklerin getirilere göre daha yüksek olabileceğine dikkat çekildi.

Ata Yatırım Araştırmadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cemal Demirtaş yaptığı değerlendirmede 2022 yılının Türk hisse senetleri için harika bir yıl olduğunu ve BIST-100’ün TL bazında yılın başından itibaren yüzde 200 arttığı ve Gelişmekte Olan Ülkeler Endeksi’nin yüzde 136 üzerinde performans sağladığını kaydetti.

BIST-Bankalar Endeksi’nin 2022 yılında BIST-Sanayi Endeksi’nin yüzde 20 üzerinde performans gösterdiğini söyleyen Demirtaş, BIST-Bankacılık net kârının yıllık bazda yüzde 381, BIST Sanayi net kârının ise yıllık yüzde 109 artmasını beklediklerini ifade etti.

2023’te çoğu sektörde marj daralması ve kâr düşüşü görülecek

Demirtaş, 202’de enflasyonun net satışlar ve kâr büyümesi üzerindeki olumlu etkisini gördüklerini ancak 2023’te şirketlerin fiyat artışlarında zorlanacağını dolayısıyla birçok sektör için marj daralması ve kâr düşüşüne tanık olunacağının altını çizdi.

Ata Yatırım raporunda güçlü bilançosu olan şirketlerin tercih edildiğini ve önümüzdeki 12 aylık dönemde ana temanın enflasyonist ortamda güçlü ihracat potansiyeline sahip ya da iç pazarda güçlü konuma sahip olacağı belirtildi.

Seçimlere dek makro politikalarda değişiklik beklenmiyor

Raporda aşırı düşük faiz politikasının devam etmesi, sektörel teşviklerin artırılması ve özel sektörü desteklemeye yönelik kredi paketleri ile kamu harcamalarının devam etmesinin ve seçimlere kadar makro politikalarda değişiklik beklenmediği belirtildi. Bununla birlikte Türk Lirası için enflasyonda bir başka yükselişi önlemek adına seçimler sonrasına kadar yatay seyretmesinin muhtemelen göründüğü öngörüldü.

Demirtaş 2023 için yaptığı kârlılık değerlendirmesinde normalleşme beklediklerini, “2022 yılında takip edilen şirketler için yüzde 220,9’luk artış beklentilerinin 2023 yılı için yüzde 4,5’lik net kâr düşüş olarak gerçekleştiğine söyledi. Buna göre 2022 için takip edilen şirketler için yüzde 220,9 artış, 2023 için takip edilen banka dışı şirketlerde ise yüzde 24,8 net kâr büyümesi ve bankalar için yüzde 22,6 net kâr düşüşü öngörüldü.

Ata Yatırım’ın beğendiği hisseler arasında BİM, Coca Cola İçecek, Migros, Şişecam, Tav Hava Limanları, Tofaş yer aldı.

Yorum yapın