Apple Geliştirici Hesabı Nasıl Açılır? [400 TL Ucuza]

iPhone, iPad, Apple Watch veya Mac farketmeksizin bir Apple cihazı için uygulama geliştirdiğinizde, Android‘de olduğu gibi uygulama markete yüklemeden bunu APK şeklinde dağıtmanız mümkün değil. Uygulamayı mutlaka App Store’da yayınlamanız ve bunun için bir Apple Geliştirici Hesabı sahibi olmanız gerekiyor. İşte uygun fiyata Apple Geliştirici (Developer) Hesabı Açma rehberi!

Apple Geliştirici Hesabı açmak için normal şartlarda Apple‘a her yıl 99 dolar ödemeniz gerekiyor. Bu içeriği hazırladığımız tarihte dolar kuru 14,77 seviyesinde: 1450 TL gibi bir ücret ortaya çıkıyor olsa da, Apple şu anda 1030 TL talep ediyor. Ancak çok daha uygun fiyata bu hesaba sahip olmak mümkün.

Standart yolu kullanmadığınızda yani “https://developer.apple.com/programs/” adresindeki adımları takip etmek yerine App Store’da yer alan Developer uygulamasını kullanarak geliştirici hesabına sahip olmak istediğinizde 649,99 TL ödemeniz yeterli oluyor. Yani neredeyse 400 TL daha ucuz!

Apple Geliştirici Hesabı Nasıl Açılır? Apple Developer Hesabı

1 – ) App Store’a girin ve Developer kelimesini arattıktan sonra karşınıza çıkan Apple Developer uygulamasını yükleyin.

2 – ) Uygulamayı açtıktan sonra alt kısımdaki “Account” sekmesine tıklayın ve daha sonra “Enroll Now” butonuna tıklayarak geliştirici hesabı haline getirmek istediğiniz Apple hesabı ile giriş yapın.

3 – ) Giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan Apple Geliştirici Sözleşmesi‘ni kabul edin ve bir süre bekleyin. Bu aşamada karşınıza alttaki resimde yer alan ikinci ekran yani Program Üyeliği Avantajları çıkacak. “Continue” butonuna basarak Apple’ın her iki bilgilendirme ekranını geçiyoruz.

Not:Enrolling…” yazısı uzun süre ekranda kalırsa, “Sign Out” ile çıkın ve tekrar giriş yapın.

4 – ) Bu aşamada Ad Soyad, Adres ve Telefon Numarası gibi kişisel bilgileri giriyoruz. Hesap türünün seçildiği “Entity Type” ekranı çok önemli. Zira bireysel hesaplar için biraz önce saydığımız bilgiler yeterliyken, herhangi bir kurum ve devlet organizasyonu adına hesap açmaya çalıştığınızda DUNS numarası başta olmak üzere çok daha fazla bilgi gerekiyor. Bu nedenle hesap türüne dikkat edin.

5 – ) Apple’ın talep ettiği bilgileri sağlayıp sözleşmeyi kabul ettikten sonra geriye tek bir adım kalıyor: Ödeme yapmak! Bu aşamada ödeme yaptıktan sonra 649,99 TL karşılığında yani normal ücretin çok daha altına Apple geliştirici hesabına sahip oluyoruz.

Teşekkür: Bu indirimden haberdar olmamızı sağlayan Doğancan Mavideniz‘e (@dogancna) çok teşekkür ediyoruz.

Apple geliştirici hesabı nasıl açılır? sorusuna yanıt verdiğimiz bu rehberimiz işinize yaradı mı? Görüşlerinizi ve sorularınızı yorumlar bölümünde bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorum yapın