Apple, Çin’den elini ayağını çekiyor!

Akıllı telefon dünyasının en büyük ismi olan Apple, iPhone 14 serisiyle de büyük ilgi görmeye devam ediyor. Öte yandan şirketin üretim hattının büyük çoğunluğu Çin’de yer alıyor. Görünüşe göre Apple bu durumdan rahatsız.

Apple, ana üretim sahasını 5 yıla kadar Tayland’a çevirecek

iPhone 14 serisiyle başarısını sürdüren şirket, üretim söz konusu olduğunda Çin’e bağımlı kalmış durumda. Özellikle Foxconn ile önemli bir iş birliğine sahip Apple, ana üretim için bu bağımlığı azaltmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Apple haberleriyle bilinen analist Ming-Chi Kuo, şirketin Çin dışı üretimine ilişkin yeni detayları paylaştı. Buna göre Apple, ana üretim için yönünü 3 ila 5 yıl içinde tamamen Tayland’a çevirecek. Ek olarak şirketin Hindistan’daki Tata Group ve sözleşmeli üreticileri Pegatron veya Wistron’un üretim yüzdelerini arttırması bekleniyor.

Öte yandan Apple’ın Çin’de büyük bir pazarı bulunuyor. Öyle ki teknoloji devi, kıyasıya bir rekabetin olduğu Çin’deki akıllı telefon satışlarında zirvede yer alıyor. Apple, üretimde ülkeye olan bağı koparmak istese de Çin için yapılan üretimlerin aynen devam etmesini istiyor. Yani şu anki en büyük üretim kanalı Foxconn, uzun vadede sadece Çin için üretim yapacak

Apple, bir yandan üretim hattına yön verse de mevcut durumdaki çalışanlarıyla bir hayli sıkıntılı. Şirket, son aylarda birçok kez çalışanlarıyla karşı karşıya geldi. Öyle ki bazı departmanlarında küçülmeye giderken birçok bölgesinde de çalışma şartlarını ağırlaştırdı. Bu durum, birçok grev olayını tetikledi. Son olarak Avustralya’daki Apple çalışanları, önümüzdeki günlerde iş bırakma eylemi yapacak.

Yorum yapın