Android telefonlarda Wi-Fi çekim gücü artırma yolları

Android akıllı telefon kullanıcıları, zaman zaman Wi-Fi çekim gücünden şikayetçi olabiliyor. Hem evde hem de dışarıda, özellikle mobil verimiz bitmişken ve internete acil erişmemiz gereken zamanlarda oldukça can sıkabilen çekim sorunlarına nasıl çözüm üretebileceğinize değinmeye çalışacağız.

Sorun hem yazılımsal hem donanımsal olabilir

Android telefonunuzun çekim gücünün zayıf olması birden çok sorundan kaynaklanabiliyor. Wi-Fi noktasına uzak olmanız, sinyali etkileyen farklı donanımların ve aradaki kalın duvarların sinyal gücünü etkilemesi gibi birçok problemle karşılaşabilirsiniz. Bu problemleri aşmanız için uygulayabileceğiniz birden fazla yöntem mevcut.

Öncelikle donanımsal çözümler:

  • Bu anlamda eğer sorunu evde yaşıyorsanız ilk dikkat etmeniz gereken kalın duvarların ve uzun koridorların kapsama alanını yetersiz hale getirip getirmemesi olacaktır. Bu anlamda genelde priz üzerinde çalışan ve fiyatı 100 TL’den başlayan Wi-Fi Menzil Artırıcı ürünlerden birini tercih edebilirsiniz.
  • Bu anlamda eğer menzil artıran veya sinyal güçlendiren ürünlerden verim alamazsanız, bu cihazınıza ek antenler takabilirsiniz. Piyasadaki birçok modelde ekstra anten girişleri oluyor ve bu girişlere farklı model antenler de takılabiliyor. Bu sayede hem menzilin hem de sinyal gücününün daha fazla olması sağlanabilir.
  • Telefonunuzun kılıfını çıkarın… Bu yöntem ne kadar basit gibi dursa da çoğu zaman telefon kabının yapıldığı materyal, sinyal gücünü fazlasıyla olumsuz etkileyebiliyor. Sadece telefonunuzun kılıfını çıkararak sinyal gücünü artırabileceğinizi göreceksiniz.
  • Yönlendiriciyi veya güçlendiricinin antenini bir alüminyum folyo ile kapatabilirsiniz. Her ne kadar şehir efsanesi sayılsa da alüminyum sinyal gücüne olumlu etki ediyor. Aynı zamanda Pringles benzeri bir silindir kutuyu üzerine koymak da denenebilecek yöntemler arasında.

Gelelim yazılımsal çözümlere:

  • Wi-Fi çekim kalitesinin düşmesi donanımsal sorunlardan kaynaklabileceği gibi yazılımsal problemlere de işaret ediyor olabilir.
  • İlk tavsiyemiz klasik ama çoğu zaman işe yarayan bir tavsiye: Telefonunuzu baştan başlatın. Arka planda çalışan bir uygulama veya herhangi başka bir hata Wi-Fi çekim gücünü olumsuz etkiliyor olabilir.
  • Uçak modunu açıp, geri kapatın. Çoğu durumda uçak modunun açıldıktan sonra geri kapatılması, sinyal gücüyle ilgili bir çok sorunu gideriyor.
  • 2.4 Ghz ve 5 Ghz arasında değişiklik yapın. Normal şartlarda 5 Ghz’nin çekim alanı düşük ve daha kararlı, 2.4 Ghz’nin çekim alanı daha yüksek ancak daha kararsız bir kullanım sağlar. Hangi frekansı kullanıyorsanız, bir başka frekansı deneyerek işe yarayıp yaramadığına göz atın.
  • Her ne kadar işe yarayıp yaramadığı tartışmalı olsa da sinyal gücünü artırdığına inanılan birkaç Android uygulaması da mevcut ve bunların en çok bilineni ve övüleni ise Network Signal Speed Booster isimli uygulama… Tamamen ücretsiz olan bu uygulamayı buraya tıklayarak cihazınıza kurabilir ve kendiniz test edebilirsiniz.

Sizler için derlediğimiz Wi-Fi çekim gücünü artırma yolları bunlardı. Eğer yazımızda yer almadığını düşündüğünüz ve işinize yarayan farklı bir yöntem varsa bunu bizlerle yorumlar kısmında paylaşmayı lütfen ihmal etmeyin.

Yorum yapın