Altında hafifleyen bankacılık krizi fiyatlaması

altında, bankacılık sektörünün gücüne ilişkin endişelerin azalmasının güvenli varlıklara ilişkin çekiciliği azaltmasıyla haftanın ilk işlem gününde görülen değer kaybı haftanın ikinci işlem gününde de etkisini sürdürdü.

Spot altın ons başına 1.952 doların altını görürken, gram altın da 1.200 TL seviyelerine çekildi.

Yine de değerli metal Mart ayının başından bu yana yüzde 7’lik yükselişini koruyor.

Yatırımcıların dikkati, Cuma günü temel fiyat baskılarının altında yatan göstergelere ışık tutacak verilere çevrildi. ABD’de Cuma günü açıklanacak PCE deflatör verilerinin enflasyonun hâlâ hedef seviyenin oldukça üstünde olduğunu göstermesi ve potansiyel olarak daha agresif para politikasına yol açması bekleniyor.

SVB’nin iflası ve İsviçreli banka Credit Suisse’nin iflasın eşiğinden dönmesiyle güvenli varlıklara olan talep artmış ve altın 2 bin doların üzerine çıkarak 2022 Mart’ından beri en yüksek seviyesini görmüştü. Gram altın da 1.231 TL ile rekor seviyeye ulaşmıştı.

Yaşanan karmaşaya ilişkin endişeler, ABD’li yetkililerin mevduat sahiplerini koruyacaklarına dair açıklamaları ve İsviçre hükümetinin aracılığıyla UBS’nin Credit Suisse’yi satın almasıyla azalmaya başlamıştı. Böylelikle yatırımcıların güvenli varlık talebi azalarak değerli metalin değer kaybetmesine neden olmuştu.

Yorum yapın