911 Porsche Sally Special Tanıtıldı

Geçtiğimiz yılın Kasım ayında Pixar ve Porsche yeni bir proje üzerinde çalıştıklarını açıklamıştı. Pixar’ın popüler serisi Arabalar’da karşımıza çıkan Sally, iki firmanın ortak çalışması ile karşımıza çıkacaktı. Bu çalışmanın meyvesini sonunda gördük. 

2005 yılında vizyona giren Arabalar filminde Sally, esas karakterimiz olan Şimşek McQueen’e hayatta farklı bir bakış açısı kazandıran bir karakterdi. Pixar ekibi o dönemde Sally’yi modellerken Porsche 911 serisinden ilham almıştı. Şimdi Sally “olabildiği kadar” gerçek oldu.

Yalnızca 1 adet üretildi

Öncelikle aracın rengi, Porsche’un kendi renk skalasında yer almıyor. Bu nedenle de Pixar ve Porsche Sanderwunsch ekibi ilk olarak animasyonda gördüğümüz rengi üretti. Sally Blue Metallic adı verilen renkle animasyonda gördüğümüz renk yakalanmış oldu. Üstelik modelin Sally ile benzerlikleri bununla da sınırlı değil. Arka kanat aktif olduğunda gözüken dövme detayı da unutulmamış. 

Özünde Carrera GTS olan araç, Carrera 996’da yer alana benzer jantlara sahip olsa da bu jantlar önde 20 inçe arkada da 21 inçe çıkarılmış durumda. Aracın B sütununda da karşımıza Sally Carrera logoları çıkıyor. 

Filmde aracın içini göremediğimiz için Porsche ekibi, aracın dışında yer alan renklerin hakim olduğu bir iç tasarım tercihinde bulunmuş. Mavi renkli iç döşemelerin dışında, ön yolcu koltuğunun karşısında yer alan plaka da dikkat çeken bir başka ayrıntı. Bu plakada “Sally Special 001/001″ yazıyor. Bu da aracın türünün tek örneği olduğunu gösteriyor. Ayrıca normalde sürüş modu yazan yerde de Şimşek McQueen göndermesi olarak “KACHOW! MOD” ibaresi yer alıyor. 

Aracın içerisinde çeşitli yerlerde Arabalar logosu yer alıyor. Ayrıca motor kaputunun altında da GTS powered çıkartmaları dikkat çekiyor. Kaputun altında yer alan 480 beygir güç ve 570 Nm tork üreten 3 litrelik 6 silindirli motor da aracın 4.1 saniyede saatte 100 km hıza çıkabilmesini sağlıyor. Aracın maksimum hızı ise saatte 311 km.

911 Sally Special yardım amacıyla bir müzayedede satılacak. Satıştan elde edilen gelir ise ABD ve Kanada’da genç kadınlara yardım eden Girls Inc.’e ve Ukrayna’daki savaştan kaçmak durumunda kalan mültecilere yardım etmeye ayrılacak.

Yorum yapın